Czy Yerba Mate to dobry i zdrowy zamiennik kawy
Wśród amatorów yerby panuje powszechne przekonanie, iż jest ona po prostu “zdrowym zamiennikiem kawy”. Spożywanie jej pozwala więc uzyskać pozytywne efekty, takie jak zwiększenie koncentracji i wydajności intelektualnej oraz poprawę samopoczucia. Brak za to skutków ubocznych charakterystycznych dla “małej czarnej”: nerwowości, trzęsących się rąk, uczucia drażliwości w żołądku oraz zjawiska „wypłukania” z organizmu cennych witamin i mikroelementów, które na dłuższą metę powoduje tak naprawdę zmęczenie i pogorszenie samopoczucia.Dlaczego yerba mate pobudza, nie powodując jednocześnie spustoszenia w organizmie? W czym tkwi sekret tego egzotycznego napoju? Na pytania odpowiemy w tym artykule.
Przez pewien okres czasu dystrybutorzy yerby w Ameryce Północnej próbowali przekonać klientów jakoby ostokrzew paragwajski w ogóle nie zawierał kofeiny, a mimo to zapewniał wszelkie dobrodziejstwa z jej obecnością związane. Opowieści te nie są prawdą, ponieważ liście Ilex paraguariensis zawierają średnio 1 procent kofeiny, czyli mniej nie kawa. Dawka jest porównywalna, ale mniejsza niż ta którą znajdziemy w herbacie.
Kofeina w yerbie
Oto dawka kofeiny znajdującej się w jednej filiżance kawy, herbaty (zwykłej i zielonej) oraz – dla porównania – yerby :
· Kawa – 125mg
· Herbata zwykła – 50mg
· Herbata zielona – 30mg
· Mate – 25mg
Prawdopodobnie kofeina magazynowana w liściach nie osiąga tego samego natężenia co w nasionach, stąd tak duża różnica w dawce. W dodatku spośród wszystkich ww.napojów, yerba posiada jej zdecydowanie najmniej. Skąd więc tak mocny efekt pobudzenia?
Yerba mate – kombinacja trzech typów substancji
Otóż w marketingu nazwy ‘kofeina’ jako ‘substancji odpowiedzialnej za pobudzenie’ używa się nieprawidłowo, a jej działanie przedstawia w sposób uproszczony. Związek chemiczny o którym mowa to tak naprawdę ksantyna, a kofeina jest jedną z jej pochodnych obok teiny i teobrominy. Kofeina, zawarta w kawie, powoduje bardzo szybką stymulację, przede wszystkim o podłożu fizycznym. Teina, występująca zwłaszcza w herbacie, jest odpowiedzialna za pobudzenie umysłu. Teobromina, którą odnajdujemy m.in.w czekoladzie, działa dużo wolniej niż pozostałe substancje. Specyfika mate polega na kombinacji tych trzech typów ksantyn. Jej działanie stymulujące jest więc zarówno umysłowe jak i fizyczne i raczej powolne. Kawa działa szybko, a uzyskany efekt pobudzenia jest bardzo mocny, natomiast mate (w zależności od typu) pobudza w sposób bardziej umiarkowany i przede wszystkim przyjemniejszy niż kawa. Na efekt pobudzenia trzeba wprawdzie poczekać nieco dłużej niż po wypiciu kawy, jednak utrzymuje się on zdecydowanie dłużej, co świadczy o dobrej wydajności tego specyfiku.
Konsumpcja mate pomaga także zwiększyć czujność i oczywiście walczyć z sennością. Natomiast minerały i zawarta w niej witamina B wspomagają system nerwowy i wywołują stan odprężenia fizycznego.
Wszystkie te cechy sprawiły, iż yerba wypracowała sobie opinię naturalnego „środka dopingującego”. Zwłaszcza osoby wykonujące pracę intelektualną, wymagającą skupienia i podwyższonej uwagi, są jej najbardziej zagorzałymi wielbicielami, co dobrze widać na wielu forach i grupach zrzeszających jej fanów.
Naszą yerbę będziemy więc dozowali w zależności od intensywności pobudzenia jakie pragniemy osiągnąć: jeśli chcemy po prostu walczyć z uczuciem zmęczenia umysłowego oraz fizycznego, jedna filiżanka (albo, jak kto woli, matero) przyrządzona z 6 gramów mate (3 łyżeczki), spożywana 2 razy dziennie w zupełności wystarczy. Natomiast jeśli pragniemy utrzymać koncentrację i wydajność intelektualną na wysokim poziomie przez co najmniej kilka godzin, spożycie będzie musiało być większe.
Yerba mate – naukowo uznana w świecie medycyny
Przytoczone dane mogą zostać również poparte faktami ze świata nauki : w roku 1988, niemiecki komitet naukowy znany pod nazwą ‘Komisja E’, wyspecjalizowana w dostarczaniu ekspertyz naukowych w zakresie zatwierdzania substancji i produktów od dawna stosowanych w medycynie tradycyjnej, uznał yerba mate za specyfik użyteczny do walki ze zmęczeniem.
Pijmy więc swoją ulubioną yerbę smacznie i zdrowo, pamiętając o dostosowaniu stężenia naparu i ilości zalanych matero do upragnionego efektu :)