Zachęcamy do zapoznania się z garścią informacji na temat naszego nowego produktu - Palo Santo w formie drewienek do kadzenia:)
- Drink-mate (1)
- Wiedza podstawowa (4)
- Zioła i dodatki do yerby (1)
Zapisz się do newslettera aby otrzymywać kody rabatowe oraz informacje o promocjach i nowościach w yerbomanii!
Blog
Tutaj znajdziecie przepisy na drinki z mate pojawiające się co czwartek na naszej stronie fb
Do tej pory pojawiły się:
-Koktajl “Carlos Gardel” - nazwę nadano mu na cześć kompozytora tanga argentyńskiego o tym samym nazwisku.
-Manhattan Mate - pierwowzór jest robiony z whisky, wermutu i gorzkiego syropu bitter. W naszym Manhattan Maté bitter zastąpi yerba.
-Bees Knees - Oryginał jest robiony z ginu, soku z cytryny i miodu, natomiast nasza alternatywa będzie zawierała syrop miodowy z Yerbą Mate.
-Maté-me, por favor - popularny brazylijski drink, który składnikami i sposobem przygotowania trochę przypomina drink caipiroska (tak, to nie caipirinha)
Jednym z bardziej charakterystycznych i szeroko zachwalanych właściwości yerba mate jest jej działanie
antyoksydacyjne. Odpowiedzialne za tę charakterystykę są polifenole, antyoksydanty których jest w
yerbie więcej niż w zielonej herbacie czy niektórych odmianach jabłek. Czym one są, co to oznacza dla naszego organizmu i jak pić yerbę aby w pełni korzystać z ich dobroczynnego wpływu, dowiecie się w tym artykule.
Wśród amatorów yerby panuje powszechne przekonanie, iż jest ona po prostu “zdrowym zamiennikiem kawy”. Spożywanie jej pozwala więc uzyskać pozytywne efekty, takie jak zwiększenie koncentracji i wydajności intelektualnej oraz poprawę samopoczucia. Brak za to skutków ubocznych charakterystycznych dla “małej czarnej”: nerwowości, trzęsących się rąk, uczucia drażliwości w żołądku oraz zjawiska „wypłukania” z organizmu cennych witamin i mikroelementów, które na dłuższą metę powoduje tak naprawdę zmęczenie i pogorszenie samopoczucia.Dlaczego yerba mate pobudza, nie powodując jednocześnie spustoszenia w organizmie? W czym tkwi sekret tego egzotycznego napoju? Na pytania odpowiemy w tym artykule.
Chcesz zacząć swoją przygodę z Yerba Mate, ale nie wiesz, jaki gatunek wybrać i co będzie Ci potrzebne do przygotowania aromatycznego napoju? Specjalnie dla początkujących, przygotowaliśmy szczegółowy poradnik. Krok po kroku, objaśniamy, czym kierować się podczas doboru gatunku Yerba Mate oraz, jak dobrać najlepsze naczynko i profesjonalną bombillę.
Zagłebiając się w skład niektórych ziołowych mieszanek yerba mate, natkniesz się czasem na tajemniczą "catuabę" (lub "katuabę"). Znajdziesz ją między innymi w organicznej yerbie La Potente, produkowanej przez paragwajskie FeDe. Czym jest ta mało znana u nas roślina? Jakie ma właściwości i dlaczego jest tak bardzo polpularna w miejscu, z którego pochodzi?
Naczynka drewniane lub ceramiczne nie wymagają wstępnego przygotowania. Inaczej sprawa ma się z materem wykonanym z owocu tykwy. Gdy zakupisz takie naczynko jest ono ciągle surowe, możesz w nim znaleźć pestki owocu i pozostały miąższ. Przeczytaj jak wyparzyć i przygotować tykwę przed pierwszym użyciem do picia yerba mate...
Do przygotowania napoju potrzebujesz:
- yerba mate,
- matero, czyli naczynko do picia (te tradycyjne wykonane są z owocu tykwy lub drewna, ale możesz posłużyć się też naczyniem ceramicznym lub zwykłym kubkiem),
- bombillę, czyli metalową lub bambusową rurkę zakończoną filtrem,
- termos, dzięki któremu woda zachowa idealną temperaturę około 70-80°C.
A więc zaczynamy...